Drodzy Państwo już od wieków znany jest dobroczynny wpływ kąpieli w saunie. Tą tradycyjna i popularną formą relaksu, jako pierwsi w Europie, rozpropagowali Szwedzi i Finowie.
Kąpiel w saunie jest bardzo naturalnym środkiem higieny ciała. Intensywne pocenie i powtarzające się polewanie ciała prowadzi do gruntownego oczyszczenia skóry. Ponadto ciepło sauny oddziałuje w sposób przynoszący ulgę na kapiących się wywołując rozprężenie mięśni i powodując odprężenie psychiczne. Dzięki temu kąpiel w saunie sprzyja rozładowaniu napięcia. odpoczynkowi, wzmacnia system immunologiczny podnosząc odporność na infekcje.
Wielorakie korzyści dla zdrowia wypływają z właściwego użytkowania sauny. Wchodzimy do sauny jeśli temperatura na dolnej ławce osiągnie 50-60 stopni Celsjusza. Gdy organizm przyzwyczai się do nowych warunków, zwiększa się temperaturę maksymalnie do 100 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza w saunie można regulować poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni umieszczonych na piecu, co powoduje, że kabina wypełnia się parą. Kilka kropel olejku zapachowego dodanego do wody daje poczucie świeżości i odprężenia.
Kąpiel w saunie powinna składać się przynajmniej z jednego etapu, czyli dwóch faz kąpieli, tzn: z ogrzewania z poceniem się i zastosowanie po nich celowego ochłodzenia ciała. W drugiej fazie płuca są szybko chłodzone zimnym, świeżym powietrzem, a skóra zimną wodą (prysznic lub zanurzenie w balii).